mobil menu
ara ara

Enjektör memesi arızası

icon tarih 30/01/2019    icon okuma 7927    icon okuma Genel
Enjektör memesi arızası Enjektör memesi arızası hakkında bilgi vermeden önce, enjektör arızası nedir? Bu soruya cevap vermemiz gerekiyor. Enjektör genel olarak 1990 model ve 9 model üzeri araçlarda yaygınlaşan ve bununla beraber yeni araçların hemen hemen hepsinde kullanılan bir sistemdir. Çalışma sistemleri, bütün yakıt tipleri için aynıdır. Enjektörün en temel görevi, silindirlere en uygun yakıt geçişini sağlamak. Eğer araç otomatik ise, sürüş moduna göre, manuel ise, sürüş türüne göre yakıt enjekte etmektedir. 

Enjektör Memesi Arızası 

Enjektörlerde arızaları anlamak için sistemlerinde bulunan hortumları incelemek gerekiyor. Hortumları tek tek pense ile ya da benzer bir alet ile sıkarak arızalanıp arızalanmadıklarını anlayabilirsiniz. Hortumu sıktığınız zaman, gazın motora geçişini engelleyebilirsiniz. Bu sırada hortumun bağlanmış olduğu silindir çalışmayacaktır. Bunu aracın çıkaracağı sesten anlayabilirsiniz.  

Eğer bu sırada seste bir değişim göremiyorsanız, sistemin zaten arızalı olduğunu belirtebiliriz. Bunun dışında hortumu kontrol etmeden de sistemin arızalanıp, arızalanmadığını anlayabilirsiniz. Çalışmayan enjektör sistemi, araca performans düşüklüğü yaşatacaktır. Motor ve çalışma sesindeki değişimden de sistemin arızalanıp, arızalanmadığını anlayabilirsiniz.

Enjektör memesi değişimi nasıl yapılır? yazımızı hemen okuyun.